NRNF

blog lifestyle

Lifestyle

Jak dokarmiać ptaki?

Podczas spacerów po parku często możemy spotkać osoby rzucające chleb kaczkom lub rozsypujące ziarno dla gołębi. Nie wszystko jest jednak dla stworzeń zdrowe. Jak zatem i czy w ogóle dokarmiać zwierzęta?

Niestety naszą pomocą często możemy wyrządzić zwierzętom więcej krzywdy niż pożytku. Zanim zaczniemy dokarmiać ptaki zastanówmy się czy jest im to potrzebne? Nawet ciepłą zimą mogą być one w stanie zapewnić sobie wystarczającą ilość pożywienia bez ingerencji człowieka.

Nie wrzucaj do wody!

Jeśli już zdecydujemy się dokarmiać kaczki czy łabędzie pamiętajmy aby nie wrzucać jedzenia do zbiornika wodnego. Duża ilość fermentującego pożywienia szczególnie w małych i zamkniętych akwenach może zanieczyścić wodę. Dlatego jeśli chcemy już zostawić zwierzętom jedzenie, połóżmy je na brzegu. Ponadto postarajmy się dać tylko tyle, ile kaczki czy łabędzie są w danym momencie zjeść.

Czym karmić?

Wiele osób rzuca ptakom stary chleb. Nie jest to jednak najlepsza praktyka i wielu specjalistów ją odradza. Spożywanie dużych ilości chleba przez ptaki może prowadzić do wielu schorzeń np. “anielskiego skrzydła”. Jest to deformacja stawu, która uniemożliwia zwierzętom latanie. Co więc dawać? Zależy to od gatunku ptaka. Nigdy nie należy solić jedzenia! Kaczki i łabędzie można dokarmiać np. ziarnami zbóż, kukurydzą, drobno pokrojoną marchewką. Gołębie chętnie jedzą siemię lniane, pszenicę czy żyto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *