Żadna inna roślina nie odznacza się tak szeroką gamą barw, kształtów i zapachów. Ponadto róża bije wszystkie rekordy rozpowszechnienia na całym świecie. Róża to kwiat o dużej wartości społecznej- nie ma równego jeśli chodzi o wyrażanie różnych uczuć. To nieodłączny element każdego ogrodu!
Róża jest również obiektem licznych transakcji handlowych. Z uwagi na stałe krzyżowania międzygatunkowe bez przerwy zwiększa się liczba ras oraz odmian róż. Ich klasyfikacja ogrodnicza oparta jest na wyglądzie i charakterze rośliny, dlatego podczas projektowania ogrodu zasadniczo unika się łączenia odmian z różnych grup. Oto one:
Róże wielkokwiatowe
Mają one piękne i duże pąki. Na łodydze zwykle znajduje się jeden okazały kwiat, czasami zdarzają się najwyżej trzy. Róże te stosowane są przede wszystkim na kwiat cięty, gdyż stanowią ozdobę ogrodu, a jednocześnie dają piękne kwiaty do dekoracji mieszkań.
Róże wielokwiatowe
Na ich łodydze osadzone są liczne i drobne kwiaty. Ta odmiana róż najczęściej spotykana jest na parkowych rabatach i na zieleńcach miejskich. Rzadko uprawia się je w małych ogródkach, gdyż najlepiej prezentują się na jednolitych powierzchniach, stale pokrytych kwiatami.
Róże pnące
Są to rośliny o bardzo długich pędach, które wymagają podpory. Zazwyczaj zdobią wjazdy do domów, wejścia, a także pergole. Zależnie od odmiany, pewne okazy powtarzają kwitnienie, inne kwitną tylko raz w ciągu okresu wegetacji.
Róże parkowe
W niektórych krajach nazywane są różami czterech pór roku. W okresie jesienno-zimowym zdobią je barwne owoce, przypominające owoc dzikiej róży. Przybierają kształt dużych, rozrastających się krzewów, dlatego najlepiej nadają się tylko do ogrodów dostatecznie obszernych.
Nie na darmo róża nosi miano królowej kwiatów. Dzięki wielkiej wartości dekoracyjnej jest najczęściej uprawianą rośliną na świecie. Mimo kosztów, pracy i czasu, jakie trzeba poświęcić podczas jej uprawy, te szlachetne i bogate kwiaty wynagrodzą każdy trud.