NRNF

blog lifestyle

Lifestyle

Wielkanocne tradycje w dawnej Polsce

Wielkanoc to najważniejsze święto w roku dla chrześcijan. Wiąże się z nim wiele tradycji ludowych, o których zdążyliśmy zapomnieć. Jakie są najciekawsze z nich?

Malowanie jajek

Ten zwyczaj jest wciąż żywy w wielu domach stanowiąc nierozerwalny element przygotowań do świąt. Jednakże kiedyś wyglądał on nieco inaczej. Do barwienia jajek używano naturalnych wywarów z kory dębu, łupin cebuli czy soku z buraka. Przygotowaniem pisanek mogły zajmować się wyłącznie kobiety, mężczyźni nie mieli wstępu do pomieszczeń, w których je robiono. Popularną zabawą związaną z jajkami była waletka. Polegała ona na stukaniu się pisankami. Osoba, której jajko pękło przegrywała.

Kujawskie pogrzeby

Dawniej okres postu był trudniejszy niż dzisiaj. Ludzie przez 40 dni ograniczali swój jadłospis i często ograniczali się do żuru oraz śledzia. Nic dziwnego, że taka dieta mogła szybko zbrzydnąć. Kiedy post w końcu dobiegał końca ludzie urządzali symboliczny pogrzeb uprzykrzonego jedzenia. W akompaniamencie śpiewów wieszano na drzewie podobiznę śledzia, a garnek z żurem zakopywano w ziemi bądź zwyczajnie wylewano.

Wieszanie Judasza

Ten dość brutalny zwyczaj może kojarzyć się z topieniem Marzanny pierwszego dnia wiosny. Kukła mająca symbolizować zdrajcę Jezusa robiona była ze słomy i ubierana w łachmany. Następnie wieszano ją na wieży kościoła, drzewie lub słupie. Jednakże na tym się nie kończyło. Słomiany Judasz był włóczony po wsi, bity kijami, podpalany i wrzucany do rzeki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *