NRNF

blog lifestyle

Materiały Partnera

1,5 procenta podatku – garść informacji o akcji dobroczynnej dla podatników

Każdego roku jesteśmy zmuszeni, żeby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W dobie internetu, ta uciążliwa formalność stała się prosta, jednak wciąż nie budzi pozytywnych skojarzeń. Jednak dobrze jest mieć na uwadze, że istnieje akcja 1,5 procenta podatku, w której udział jest przywilejem podatnika. Warto dowiedzieć się, na czym ona polega.

1,5 procenta podatku – kto może go przekazać?

Ludzie, którzy jeszcze nie korzystali z możliwości wsparcia wybranych celów częścią swojego podatku, mogą nie wiedzieć, na czym w zasadzie polega cała inicjatywa. Czasem też nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą brać w niej udział. Warto więc wiedzieć, że osoby, które mogą przekazać 1,5 procenta swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego to przede wszystkim podatnicy, rozliczający swoje dochody w Polsce, czyli zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy rozliczają się jako osoby fizyczne.

1,5 procenta podatku – kto może go otrzymać?

W naszym kraju 1, procenta podatku można przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego, czyli organizacji działających na rzecz dobra społecznego, w szczególności na rzecz kultury, ochrony zdrowia, ochrony zwierząt, ochrony środowiska, nauki i edukacji, a także na rzecz organizacji charytatywnych i religijnych, które spełniają określone wymagania ustawowe. Wyboru w tym wypadku dokonuje podatnik. Jest to szansa, aby zdecydować na co pójdzie część naszych podatków, więc warto podjąć jakąś decyzję i wesprzeć organizację, której działania popieramy bądź są nam bliskie. Jeśli takiego wyboru nie dokonamy, pieniądze trafią po prostu do budżetu państwa.

1,5 procenta podatku – jak przekazać?

Przekazanie 1,5 procenta podatku jest niezwykle proste, zwłaszcza jeśli rozliczamy się online. Wystarczy tylko podać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. W przypadku papierowego formularza PIT, musimy także obliczyć przekazywaną kwotę. Bardziej szczegółowe instrukcje znaleźć można tutaj https://procent.rehabilitacjaopole.pl/. Warto zajrzeć i przekonać się, jak ważne są drobne gesty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *