NRNF

blog lifestyle

Materiały Partnera

Poradnia psychiatryczna – jaką wybrać?

Świadomość tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne, stale rośnie. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u siebie lub bliskich – np. spadek nastroju, stany lękowe, objawy somatyczne – warto skonsultować się ze specjalistą. Diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych zajmuje się lekarz psychiatra. Na co zwrócić uwagę przy wyborze poradni psychiatrycznej?

Poradnia psychiatryczna – kiedy się udać?

Nie należy wstydzić się wizyty u lekarza psychiatry. Większość chorób i zaburzeń psychicznych w początkowym stadium objawia się zupełnie niepozornie. Dlatego warto wybrać się na konsultację, jak tylko zauważymy niepokojące zmiany w zachowaniu swoim lub bliskich. W poradni psychiatrycznej możemy uzyskać pomoc w postaci diagnozy i rozpoznania choroby. Lekarz może także zlecić dodatkowe badania u innego specjalisty. Długo utrzymujące się przygnębienie, nerwowość, odczuwanie lęku, natręctwa, uporczywe myśli – te objawy powinny zwrócić naszą uwagę. Z psychiatrą warto skonsultować się również w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych lub innych zachowań kompulsywnych, np. zaburzeń odżywiania. W takim przypadku lekarz psychiatra może zalecić nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także psychoterapię.

Jak wybrać poradnię psychiatryczną

Wybierając poradnię psychiatryczną, warto zwrócić uwagę na to, jacy specjaliści w niej przyjmują. Czy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z pacjentami o zbliżonych objawach do naszych? Na stronie poradni możemy znaleźć informacje, w jakich obszarach specjalizuje się dany lekarz. Warto również wykonać telefon do poradni psychiatrycznej – osoba w recepcji na pewno doradzi nam, który lekarz będzie odpowiedni.
Jeśli preferujemy konsultacje online, zapytajmy o taką możliwość. Większość poradni psychiatrycznych ma takie w ofercie, np. Instytut Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości INZPiRO https://psychiatrzy.pl/ . Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu psychicznego lub zachowania naszych bliskich, warto poszukać pomocy w tego typu poradni. Oprócz szerokiej oferty konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych, poradnia prowadzi też konsultacje dietetyczne i terapię indywidualną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *